понеділок, 14 грудня 2020 р.

Тема "Різдвяні листівки"

Тема  "Різдвяні листівки"  

Початковий та основний рівень навчання продовжує роботу над Темою "Різдвяна листівка" (14.12.2020р.)

Хронологічно відтворити всі періоди появи та розвиту мистецтва різдвяної листівки в Україні майже неможливо. Так, наприклад, не збереглися українські листівки періоду 1895 — 1900-х років.

Однак, точно відомо, що першим за справу створення листівок береться український митець Осип Курилас. Уже на початку 1901 року з’являється оформлена ним серія карток, видана Н Джулинським, що ілюструє церковні та народні пісні.

Вже з 1902 року на західноукраїнських землях з’являються повноцінні святочні листівки, намальовані українськими митцями.

В Україні на початку ХХ ст. над створенням листівок до свят працювало чимало художників, подаючи цікаві ідеї щодо їхнього художнього вирішення. Серед класиків згадаємо імена Олени Кульчицької, Святослава Гординського, Ярослава Пстрака, Антіна Манастирського, Осипа Куриласа, Теодора Гриневича.

Серед відомих різдвяних карток Осипа Куриласа зустрічаємо «Різдво Христове», «Святий вечір», «Колядники». У своїх вітальних листівках («Різдво Христове», «Віфлеємська Зірка», «Ангели співають», «З Різдвом Христовим — будьмо здорові», «Колядка «Просимо тя Царю...» та ін.)

Олена Кульчицька використовує фігурки ангелів, дзвони, в її орнаментах простежується цілком сецесійна манера, що була дуже популярною на початку ХХ століття. Відзначимо також, що ця мисткиня створює свій неповторний стиль різдвяних листівок, що вирізняє її від інших художників.

У творчості Святослава Гординського відомий цілий цикл листівок «Українські колядки», кожна листівка стає ілюстрацією до тієї чи іншої колядки, і доповнена яскравими оригінальними рослинними та анімалістичними мотивами чи геометричними орнаментами.

У 1912–1913 роках у Львові вийшла серія різдвяних листівок «Колядники», «В ніч під Різдво», «Святковий вечір» за ескізами українського маляра і графіка Ярослава Пстрака.

                                                                     




 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Майстер клас. Тема: "Живопис без допомоги пензлів", робота Наталії Шафранської

Майстер клас. Тема: "Живопис без допомоги пензлів", робота Наталії Шафранської