неділя, 13 вересня 2020 р.

Тема: МИНУЛЕ І СУЧАСНЕ ТЕХНІКИ РОЗПИСУ ТАРІЛОК: НАЦІОНАЛЬНІ ТРАДИЦІЇ ТА ДИЗАЙНЕРСЬКІ ТЕНДЕНЦІЇ

Тема: "МИНУЛЕ І СУЧАСНЕ ТЕХНІКИ РОЗПИСУ ТАРІЛОК:  НАЦІОНАЛЬНІ ТРАДИЦІЇ ТА ДИЗАЙНЕРСЬКІ ТЕНДЕНЦІЇ"

Мета:
- навчальна: розглянути розпис тарілок як засіб графічної виразності в традиційному мистецтві та сучасному дизайні;  
- розвивальна: обґрунтувати значення техніки розпису посуду для створення робіт із виразною кольоровою гармонією та сюжетом, що стимулює до встановлення зв’язку між традиціями національного мистецтва та універсальними тенденціями в дизайні;
- виховна: виховувати почуття патріотизму, громадянську свідомість та активну життєву позицію, охайність, старанність, почуття прекрасного, терпіння.

Тип заняття: комбіноване.
Матеріали та інструменти: біла тарілка для розпису, акрилові фарби, контури, пензлі, вода, ганчірки.
Обладнання: зразок готового виробу, мультимедійне обладнання.
Правила техніки безпеки: не розмахувати інструментами, щоб не поранити себе та сусіда; не вставати без дозволу вчителя.


Нам з Вами важливо пам’ятати і про українські традиції розпису тарілок. У 1798 р. була заснована Києво-Межигірська фаянсова фабрика, розташована в 20 кілометрах на південь від Києва. Тут було започатковано, окрім ручного розпису, декорування художньої кераміки друкованим малюнком. Фаянс з друкованим зображенням проникав у побут середнього і нижчого станів. Друковані малюнки на посуді зіграли у XIX ст. велику і прогресивну роль в справі популяризації мистецтва графіки.
Продукція Києво-Межигірська фаянсової фабрики була збагачена нашим національним колоритом, зокрема використанням українського орнаменту. У виробах відчувається велика культура, яка йде від традицій української народної кераміки.
В асортименті виробів фабрики було понад 120 чайних і столових сервізів, ваз, салатниць, фруктовниць, лампад, декоративних тарілок з портретами і пейзажами Хрещатика, Золотих воріт, Лаври, а також самого Межигір’я. І навіть – тираж фаянсових ікон «Вознесіння Христа». Києво-Межигірський фаянс мав високу репутацію, був своєрідним еталоном якості. Фаянс Межигір’я був популярний і в Європі. У Британському музеї є колекція межигірської кераміки, яка експонується в окремому залі.
Косів – це невелике містечко в Івано-Франківській області на заході України став центром гончарства в XIX ст. Сприяло цьому наявність в цих місцях гончарної глини. Для косовської кераміки характерні усталені традиції технології виготовлення і розпису. Застосовується широкий спектр геометричних і рослинних мотивів, а також сюжетні розписи, які передають живу природу, зображують тварин і людей в навколишньому світі. Виготовляють і розписують косовські майстри найрізноманітніші предмети – тарілки, свічники, облицювальну плитку, фігурки, дзвіночки.
Серед рослинних і геометричних мотивів особливе місце займають квіткові розетки. Малюнки створюються з крапочок, ромбів, хвилястих ліній, рисок, пелюсток фантастичних форм. З цих простих елементів створюються хитромудрі візерунки і орнаментальні смуги з геометричних мотивів. Кольори косовської кераміки – жовтий (сонце), зелений (жива природа), коричневий (земля), які ефектно виділяються на білому тлі, злегка контрастуючи з ним. Косовській кераміці притаманні красота силуету та м’якість ліній.
Особливостями позначений розпис тарілок на Закарпатті. Так, декоративні тарілки експонати, зібрані у етнографічному музеї «Калина», характеризуються різноманітними цікавими орнаментами. Помітне використання рослинних і тваринних мотивів. Є певні розбіжності в кольоровій гаммі. Вона або досить багата на кольори, або дуже стримана з використанням не більше трьох приглушених відтінків. Найчастіше використовують зелений, синій і червоний кольори. Дно тарілок прикрашалось розеткою з квітів, обрамування – у формі віночка або простою смужкою.
Декоративні тарілки, зібрані у музеї етнографії с. Буштино, характеризуються рослинною або рослинно-геометричною орнаментикою. Дно тарілок цієї місцевості прикрашали віночком у формі ліри, що складалась з квітів, які з’єднувались між собою листочками. Край тарілки обрамлювався рядком з геометричних фігур або простою смужкою, рідше квітковим віночком. В кольоровій гаммі тарілок переважають синій, червоний та зелений кольори.
Посудини, зібрані у етнографічному музеї «Сріберна Земля», не на багато відрізняються від попередніх зразків. Але самі орнаменти не повторюються, їм також притаманні рослинно-геометричні орнаменти. Більшість тарілок мають рослинний орнамент. Дно тарілок прикрашалось круглою розеткою, в центрі якої, були зображені квіти або кошик з квітами. Край тарілки обрамлювався рядком у вигляді віночка з квітами та листками. В кольоровій гаммі частіше використовували зелений колір, рідше – червоний, синій і жовтий.
Особлива відмінність від попередніх зразків притаманна посуду, зібраному у музеї історії та етнографії румун Закарпаття. За характером оздоблення тарілок можна поділити на дві великі групи: прикрашені рослинними мотивами і геометричною орнаментикою. Декорування вирізняється особливим лаконізмом і великим візерунком, який створюється з одного мотиву. Кольори переважно стримані, приглушені. Найчастіше використовують зелений, червоний і синій. Виготовляють посуд з глини, але зустрічаються і дерев’яні посудини. Розпис тарілок саме на цій території відрізняється від інших своєю різноманітністю і оригінальною стилізацією. Використовуються квіткові мотиви в орнаментиці: пишні багатопелюсткові квітки в оточенні зигзагоподібного ореолу, тюльпани, подібні до пальмети, грона винограду.
10 вересня - "Розпис посуду", ескізи, олівець.
14 вересня малюнок папірі фарбама, кольоровий ескіз посуду.
17 вересня продовжуємо тему: "Розпис посуду"
 




 
 

Тема: "Літо"

Тема: "Літо"
Группа початкового та основного рівня навчання.


















ПІдготовка до виставки присвяченої ювілею Ліни Костенко

Очні основного та вищого рівня навчання гуртка "Юний Дизайнер" починають роботу над ілюстраціями по творам Ліни Костенко. ...